נגישות בפשטות
דוגמאות מהארץ ומהעולם ליצירת אתרי תיירות ופנאי נגישים לכולם

חשבתם פעם איך תוכלו להגיע לקהלים נוספים, שלא הגיעו עד כה לאתר שלכם?

18% מהאוכלוסייה הם אנשים עם מוגבלויות, קהל גדול של מבקרים שישמחו להכיר אתכם, אם רק תהיו נגישים….

נגישות בפשטות הינה סדרת הרצאות שתאפשר לכם להפוך את האתר שלכם לנגיש ומותאם לקהלים חדשים, בפשטות ובעלויות נמוכות.

בכל הרצאה אנו פוגשים אורחים ממוזיאונים, אתרי מורשת ותיירות בארץ ובעולם, שכבר עשו את זה, והגדילו את כמות המבקרים ונתנו מענה טוב יותר לכלל לקוחותיהם.

בכל הרצאה נדון גם בשיטות עבודה ובעקרונות ליצירת נגישות באתרכם וניתן דוגמאות מהארץ ומהעולם לתצוגות נגישות ולמערכי הדרכה מונגשים ומותאמים לכולם.

מוזמנים להקשיב ולקבל השראה!!!

איך עושים נגישות מההתחלה?

 

מוזיאון הטבע החדש בתל אביב, הוא אחד הפרוייקטים המוזיאליים הגדולים שנעשו בארץ בשנים האחרונות.
נושא הנגישות, היה חלק אינטגרלי כבר מהשלבים הראשונים של התיכנון. דבר זה אפשר למוזיאון, לייצר פתרונות ומענים שמשולבים בצורה כ"כ טובה בתצוגה, כך שהמבקר הנורמטיבי, לא חש בכלל בנגישות, והמבקר עם המוגבלות, נהנה מחווית ביקור נגישה ומותאמת עבורו.
עם פתיחת המוזיאון, החלה מחלקת החינוך, לפתח תכני הדרכה ועזרי הדרכה מותאמים לקבוצות מיוחדות וכן להכשיר את צוותי ההדרכה במוזיאון, להדרכה נגישה ומותאמת.
כיום, קולט המוזיאון קבוצות רבות של מבקרים עם מוגבלויות, כפי הנראה, לאור התיכנון הנכון מלכתחילה וכתוצאה מהעבודה המתמשכת והמקצועית בנושא.
עינב קווה יאיר, מורשת הנגישות שליוותה את תיכנון המוזיאון ועירית סידיס, רכזת ההדרכה במוזיאון, מתארות לנו בהרצאה את שלבי העבודה מתחילת הדרך ועד היום.
בואו לשמוע איך עושים את זה נכון מההתחלה ועל התוצאות הנהדרות של עבודה נגישה ונכונה.

נגישות בפשטות – "קשב אלי" התאמת הפעילות למבקרים עם לקויות קשב וריכוז ולקויות למידה

 

כיום, בכל כיתה נורמטיבית לגמרי, משולבים כ- 4 ארבע תלמידים לקויות קשב וריכוז ולקויות למידה!!!! כמעט בכל שכבה ישנה כיתה המיועדת לתלמידים מסוג זה. אז מה עושים? איך מייצרים פעילויות שמתאימות גם למבקרים עם אפיונים אלה ותורמות גם לשאר המבקרים?

לשם כך חשוב מאוד שתכירו את אפיוני האוכלוסייה ותפתחו תצוגות וערכות הדרכה מתאימות.

בהרצאה זו חגית ברלינסקי- מומחית לליווי וייעוץ ילדים ונוער עם לקויות למידה וקשב וריכוז, נותנת תשובות לשאלות הללו.

את חגית אני מכירה עוד מהימים בהם ניהלה בי"ס לתלמידים עם הפרעות התנהגות מורכבות. התפיסה החינוכית ודרך העבודה שלה, הרשימו אותי כבר אז.

מאז אני נעזרת בה להכשרות של צוותים ולהדרכה בכל הקשור לדרכי עבודה עם תלמידים עם לקויות למידה, קשב ורכז והפרעות התנהגות.

הרצאה זו נותנת כלים חשובים ופרקטיים לעבודה נכונה, שמתאימים, תכלס, לכל קבוצה!

פרוייקטיים ייחודים להפיכת המוזיאון לנגיש לכולם

בהרצאה זו זכינו לפגוש את פרידריך, מנהלת ההדרכה במוזיאון אלברטינה בווינה. אלברטינה, הנחשב לאחד ממוזיאוני האומנות הגדולים בעולם, סיגל לעצמו שיטות עבודה מיוחדות לעבודה עם מבקרים עם מוגבלויות. המטרה שהם שמו לעצמם היתה: הפיכת המוזיאון לבית לאנשים עם מוגבלויות!

מוזמנים לשמוע על דרכים יצירתיות ומרתקות, להפיכת המוזיאון לנגיש לכולם!!

הנגשה של מורשת קרב- האם זה בכלל אפשרי???

הרצאה שעוסקת בנושא מורכב- מורשת קרב….

עידו קהת, מנהל מוזיאון הרעות במצודת כ"ח, לימד אותנו שניתן לעשות צעדים קטנים של נגישות, בקלות ובעלויות נמוכות יחסית, במטרה לאפשר התאמה של תכני המוזיאון לקהלים רבים יותר.
בנוסף, שוחחנו על המורכבויות שבהנגשת סיפורי קרב ועל האופנים בהם ניתן להגיש את הסיפור בצורה שמאפשרת להתחבר לסיפור בקלות רבה יותר. נגענו בחשיבות של הערכים העומדים מאחורי הסיפור ובדרכים להנגשת המסר שלנו סביב סיפורים מורכבים.

שימוש באמצעים חושיים בהמסרה ככלי להנגשת המידע

אחד הכלים המשמעותיים ביותר להדרכה של אנשים עם מוגבלויות הוא שימוש בחושים. אבל איך אפשר להשתמש בחושים כשהמוצג נמצא מאחורי ויטרינה? או כשהסיפור נוגע בימי העבר ואינו חלק ממציאות חיינו? 

בהרצאה זו ניסינו להבין אילו אמצעים עומדים בפנינו בכדי לקחת כל נושא שהוא ולהפוך אותו לחושי. 

התנסנו קצת  ב"חשיבה חושית" לגבי תכנים באתרי מורשת ומוזיאונים וחשבנו יחד איך אפשר להתקדם הלאה…

לראות או לא לראות- זו השאלה?

מירה לוי, מנהלת המוזיאון לתרבות הפלישתים, ורועי פיגובסקי, מעצב תערוכות, מספרים לנו בהרצאה זו על התערוכה החדשה שיצרו במוזיאון.

ייחודה של התערוכה בהיותה נגישה למבקרים עם לקויות ראייה, לקויות שמיעה ולקויות קוגניטיביות. מה זה בעצם אומר? 

התערוכה כוללת רפליקות של 14 מוצגים מקוריים בתערוכה, חוברת עם הסברים כתובים בעבור מבקרים עם לקויות שמיעה, מערכת שמע עם תיאור קולי ועם פישוט לשוני ועוד…

הרצאה זו פותחת צוהר ראשון לעולמם של אנשים עם לקויות ראייה ונותנת כלים ראשוניים ליצירת תערוכות נגישות ומכילות בעבור קהלים עם מוגבלויות.

תוכנית חינוכית נגישה ומתמשכת במוזיאון

בהרצאה זו מספרת לנו ד"ר דנה ירון מרקוביץ',רכזת חינוך ואוצרת אוספים במוזיאון האדם והחי ברמת גן, על תוכנית ייחודית שנערכה במוזיאון לתלמידים על קשת האוטיזם. 

מוזיאון האדם והחי יצר תוכנית חינוכית מתמשכת בעבור תלמידים על קשת האוטיזם. במשך כחצי שנה, הגיעו התלמידים אל המוזיאון אחת לשבוע והכירו את נושא החי והצומח בסביבה, מזויות שונות.

תהליך העבודה עם התלמידים לא היה פשוט ודרש למידה מעמיקה של שיטות העבודה והתאמה של הפעילות בכל פעם מחדש. אבל התוצאה משתלמת!!!

בהרצאה זו עסקנו מעט במאפיינים של תלמידים ובוגרים עם לקויות תקשורת, בדרכים לבניית תוכנית מתמשכת עבורם וגם קצת בגיוס כספים לתוכנית זו.

נגישות בגובה העיניים- משפחה מיוחדת יוצאת לטיול

ענבר ואודי גלוסשניידר הם הורים לילד מיוחד במינו. איתן, בן 13, נולד עם תסמונת נדירה המציבה אתגרים רבים בחייו ובחיי המשפחה, בין היתר גם ביציאה לאתרי תיירות, בילוי ופנאי.

בשיחה עם הוריו של איתן שמענו מהי נגישות עבורם ואיך הצליחו לעזור לאיתן לפרוץ את גבולות המגבלה דרך התמדה ועבודה קשה. ענבר ואוהד גם שיתפו אותנו בדברים שמקלים על איתן בעת יציאה מהשיגרה ואמרו מה יכול לעזור להם בהגיעם לביקור אצלכם. 

בסופו של דבר, הם אומרים, מדובר בתיווך והכלה. הם לא מבקשים שיעשו משהו מיוחד בשבילם, אלא שאת מה שעושים- יעשו כך שכולם יוכלו להנות. תכנון מכליל מההתחלה!!! ה

 ‎‎‎מה עושים כשלא שומעים?

אוכלוסיית כבדי השמיעה והחרשים רק הולכת וגדלה…. וכך גם הצורך ביצירת התאמות למבקרים עם לקויות שמיעה.

בהרצאה זו אתם מוזמנים ללמוד מעט מהן לקויות שמיעה ומה הן הדרכים ליצרת הדרכה מונגשת למבקרים כבדי שמיעה.

כמו כן, בהרצאה מוצגת טכנולוגיה חדשה- VISION LEAD- יזמות חברתית של אנשים חירשים וכבדי שמיעה, להנגשה של תכני מוזיאונים, מרכזי מבקרים ותערוכות בשפת הסימנים ועם כתוביות. אורטל מאיר, מייסדת ומנהלת הפרוייקט, תרחיב על הפרוייקט.

מוזמנים להקשיב ולהכיר פיתרון חדשני שיוכל לתת לכם מענה מצויין, הן לדרישות החוק והן לצרכי המבקרים

איך המוזיאונים הגדולים בלונדון עושים את זה?

הרצאה מרתקת של קלייר מדג'י (claire madge) מלונדון, מומחית מספר 1 להנגשת מוזיאונים ואתרי תיירות למבקרים עם לקויות תקשורת ואוטיזם.

כשביתה של קלייר אובחנה לראשונה עם אוטיזם, חיפשה קלייר תעסוקה חדשה. היא החלה להתנדב במוזיאונים ולאט לאט הבינה את הצורך ביצירת מענה מותאם ונגיש למבקרים עם מאפיינים הדומים לאלה של ביתה. קלייר החלה לייעץ במוזיאונים הגדולים בלונדון: 

The Natural History Museum, The british Museum, London museum ועוד…

בכך הפכה את השיח על הנגשה למבקרים עם לקויות תקשורת, לדבר ברור מאליו.

בשיחתנו קלייר תספר את סיפורה המיוחד ותתן לנו מגוון עצות ודוגמאות מניסיונה העשיר ומהפרוייקטים הרבים שיזמה וקידמה בלונדון.

הרצאה שנותנת טיפים נהדרים להנגשה פשוטה וזולה. 

תקנות הנגישות- בפשטות!!!

בשנים האחרונות חוקק בארץ חוק שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלויות. במסגרתו, נכתבו תקנות מפורטות, הדורשות מכל גוף נותן שירות, לבצע התאמות נגישות מתוך מטרה לאפשר לאנשים עם מוגבלות לפעול בכל תחומי החיים בצורה עצמאית, פשוטה ומכבדת.

בשיחתנו עם יעל דניאלי- להב, אדריכלית נוף ומורשת נגישות שירות ומתו"ס (מבנים תשתיות וסביבה),נגענו בעקרונות המרכזיים העומדים מאחורי החוק.

ההרצאה עוסקת בשאלה מי מחוייב להנגשה, מה ההבדל בין מוזיאון, מרכז מבקרים ותערוכה על פי החוק ואיך ניתן לבצע את התקנות באופן שלא יפגע בהכרח בעיצוב.

אתר אינטרנט נגיש- כל מה שרציתם לדעת ולא העזתם לשאול

עסקנו בנושא פרקטי ומשמעותי מאוד, לבעל עסקים בכלל ולמוזיאונים, מרכזי מבקרים ועוד בפרט.

מיטל, סמנכלית, איגוד האינטרנט הישראלי, סיפרה לנו בפירוט מהן דרישות החוק ולמה בעצם אנחנו מחוייבים. ההרצאה עונה לשאלה אילו עסקים מחוייבים באתר אינטרנט נגיש, מה זה כולל,  מה בדיוק צריך להיות נגיש, איך לעשות את זה ומאיפה להתחיל.

זה לא פשוט לדבר פשוט!!!

מה זה בכלל פישוט לשוני? ומי זקוק לכך?

הרצאה זו מאפיינת את האוכלוסייה הזקוקה לפישוט לשוני, נוגעת בעקרונות הפישוט הלשוני ומביאה מספר התנסויות ודוגמאות.

בנוסף, תוכלו לראות בהרצאה דוגמאות לפישוט לשוני בשילוט, בפליירים ובמערכות שמע.

 

השד הוא לא כזה גדול!!! מאוד כדאי להקשיב ולראות איך ליישם די בקלות. 

  פרוייקט התנדבות ייחודי במוזיאונים בברלין

נילס, העובד ברשת המקדמת תעסוקה, דיור ופנאי לאנשים עם מוגבלויות ובני משפחותיהם, פיתח פרוייקט מעורר השראה בו אנשים עם מוגבלויות מועסקים כמדריכים במוזיאונים בגרמניה!!! הפרוויקט המדובר כולל תוכנית הכשרה מעמיקה ורצינית, בסופה, אנשים עם מוגבלויות קוגניטיביות הופכים לחלק מצוות ההדרכה במוזיאון. 

כיום, הפרוייקט מתקיים כבר בכ- 8 מוזיאונים בגרמניה ועוד היד נטויה….

בהרצאתו, מסביר נילס על תהליך העבודה, על שיטות שונות להטמעת הידע ועל צעדים ראשוניים לביצוע פרוייקט דומה באתרכם

פתרונות טכנולוגיים ליצירת נגישות במוסדות תרבות

תקנות הנגישות דורשות התאמות שונות בעבור מבקרים עם לקויות שמיעה, בינהן שילוב של מערכות שמע המאשפרות לאנשים המשתמשים במכשירי שמיעה, לשמוע טוב יותר את הנאמר במהלך הביקור או הפעילות. במקרה של לקויות ראייה, תקנות הנגישות מבקשות לתת למבקרים שכאלה אפשרות להבין איך להתמצא באתר ולקבל תיאור קולי בעבור מוצגים ומיצגים קיימים.

בהרצאתינו הקרוב, אוהד ברמן מחברת מהלב, סוקר פתרונות שונים שיצרה החברה, במטרה לתת מענה לדרישות אלה ובעיקר, במטרה לאפשר חוויית ביקור נעימה ונגישה לכולם